Do czego służy Public Relations (2)

Pisze prawdziwe historie, które sprzedają.

Przygotować

Przypomina to pisanie świetnej powieści, więc zaczyna się od  przygotowań. Konieczne są rozmowy, przeprowadzenie wywiadu, identyfikacja potrzeb odbiorcy – czytelnika, sporządzenie profilu klientów-postaci, zrozumienie potrzeb…

W każdej opowieści liczy się #autentyzm. Dlatego poznanie biznesu, osoby, która go prowadzi jest warunkiem stworzenia takiej opowieści.

#Niepowtarzalność. Ile razy słyszałeś  wyróżnij się albo zgiń? Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas jest niepowtarzalny, a nawet jeżeli produkt jest typowy, to obsługa z nim związana może być wyjątkowa.

#Emocje – historie, które poruszają mają większą szansę na sukces.

Ludzie nie kupują towarów i usług. Kupują relacje, opowieść, magię. Seth Godin

Tworzyć

Priorytetem jest odpowiedź na pytanie: #komu chcę opowiedzieć historię. Od odpowiedzi na nie zależy jak ją opowiem. Znać #cel opowieści, znaczy możliwość pomiaru sukces. #Jak opowiem? I tu zaczyna się to co jest fascynujące w dzisiejszym świecie – mnóstwo możliwości. Podstawowe narzędzie to słowo (w praktyce np. informacja prasowa) i obraz ( w praktyce, np. porfolio biznesowe).

Uwolnić

Dobra historia jest jak gołąb pocztowy – leci tam, dokąd chcesz i wraca z informacją zwrotną, którą jest zysk.

Internet daje nam ogromne możliwości rozprzestrzenienie informacji na bardzo dużą skalę poprzez media społecznościowe (np. reklama na Facebook’u). Czasami wystarczy skala regionalna ( portale regionalne, media regionalne). Jednak im precyzyjniej określimy naszego odbiorcę, tym nasze opowiadanie odniesie lepszy skutek. Liczy się nie zasięg, ale precyzja.

Zatem snujemy opowieść, bo stara rzymska zasada PR głosi, że kropla drąży skałę częstym padaniem. Zatem i tu liczy się uwalnianie historii w czasie i zgodnie z długoterminową  strategia PR. Zawsze mając cel przed oczami i oceniając po drodze efektywność działań. Z jednej strony konsekwencja, a z drugiej wykorzystywanie informacji zwrotnych w celu uatrakcyjnienia opowieści. C.d.n.

Wcześniejszy post na ten sam temat: Do czego służy PR (1)

Wszelkie prawa zastrzeżone dla justynaniebieszczanska.com © 2017 - 2021