Jak współpracować w duecie i osiągać wspólny cel

Dlaczego czasami sprawdza się przysłowie, że spółki to kiepski pomysł? Kiedy praca 2 osób jest strzałem w 10? Jak to jest z duetami i ich celami?

Menuet na 4 ręce

Pełna sala. Oklaski. Za chwilę usiądę do fortepianu i zagram menuet. W duecie. Stres miesza się z radością i dumą. Słyszę pierwsze takty menueta, a ja na środku sceny. Panika! Dlaczego o tym wspominam, skoro miało to miejsce dawno temu? Prawdziwa współpraca polega na dzieleniu skupienia na sobie ze skupieniem na drugiej osobie. Nigdy nie tracimy z oczu tej drugiej osoby, bo wiemy, że bez niej tego nie osiągniemy. Ona wie, że bez nas też nie osiągnie celu.

 

Duet jest wtedy zgrany kiedy 2 osoby wytwarzają nową wartość (może nią być produkt czy usługa), której osobno nie są w stanie wyprodukować i wprowadzić w życie.

 

Co nas gubi we współpracy z innymi

Razem bywa lepiej. Bywa efektywniej. Bywa, że bez tej drugiej osoby dany projekt byłby trudny do realizacji lub po prostu niemożliwy. Przykład? Charmsy Biznesu. Zatem skoro jest tak świetnie, co nas gubi we współpracy z innymi? Zapewne różne rzeczy, ale jest kilka o których warto pamiętać:

  1. doprecyzuj sprawy finansowe i wszelkie rozliczenia,
  2. nie stawiaj swojego celu związanego z danym projektem ponad cel wspólny,
  3. nie skupiaj się na: co ja z tego będę miał, ale na: co wspólnie możemy innym dać,
  4. określ jasno zasady współpracy (co wolno, a czego nie),
  5. nie domyślaj się – po prostu pytaj i rozmawiaj,
  6. jeżeli współpraca nie układa się, zakończ ją.

 

 

Polowanie na byka a prawdziwa współpraca

Jestem w trakcie realizacji projektu z Anną Urbańską. Pracujemy. Mamy wspólny cel. Jest wzajemna uważność. Doświadczenie pracy nad przewodnikiem Jak zbudować swój wizerunek w 30 dni przypominają mi o wspólnym formowaniu celu, które opisał Bratman* na przykładzie polowania na byka i to tłumaczy, moim zdaniem, dobrą współpracą:

  1. moim celem jest wydanie książki – przewodnika Jak zbudować swój wizerunek w 30 dni wraz z Anną,
  2. Anny celem jest wydanie książki-przewodnika wspólnie ze mną,
  3. mamy wspólną wiedzę i obie wiemy o swoich celach
  4. naszym celem nie jest publikacja wspólnymi siłami, ale wspólne tworzenie, opublikowanie i dzielenie się praktyczną wiedzą z innymi.

*Bratman M 1992 Shared cooperative activity, “Philosophical Review”, nr 101 (2), s. 327-341

Fot. medspring.eu/int-coop-h2020

Wszelkie prawa zastrzeżone dla justynaniebieszczanska.com © 2017 - 2024