Dobroczynne błędy 2011

Myśląc o 2012 staram się pamiętać o błędach, które popełniałam w minionym roku. Na podstawie najczęściej popełnianych błędów, zapisałam sobie 4 najważniejsze zalecenia.

 

1.       Trzymaj się priorytetów.

Więcej chciałabym zrobić niż mogę. W planach tyle projektów, że trudno wybrać. Odbija się to na czasie realizacji i sukcesie większości z nich. Wybór priorytetów to konieczność . Dla mnie to ogromne wyzwanie skupić się na 1-3 projektach zamiast obdzielać swoją uwagę, myśli i energię na kilka. Wybierz swoje priorytety. Zapisz je. Pamiętaj o nich.

 

2.       Selekcjonuj.

Cenię sobie wzajemne zaufanie, szacunek i zrozumienie. Z takimi ludźmi chcę spędzać czas i robić interesy. Zbyt często daję kolejne szanse i poświęcam mnóstwo czasu na tłumaczenie zachowań, motywów działania innych, które są nieuczciwe, nie fair, nie odpowiadające moim standardom. Moja empatia pochłania dużo energii. Zbyt dużo! Warto odsiewać tych, którzy nie cenią tego, co ja. To jest zdrowsze dla obu stron – dzięki temu czegoś się uczymy. Zamiast zmieniać ludzi na lepszych, warto poszukać podobnych sobie.

 

3.       Rób to, co sprawia tobie przyjemność.

Ogromną radość sprawia mi pomaganie z sensem, tzn. takie, kiedy zmiany na lepsze mogę obserwować. Warto w życiu robić to, co się lubi i basta! Życie jest zbyt krótkie, aby kierować się innymi pobudkami. Zawsze pozwalaj sobie choćby na odrobinę przyjemności, bo lepiej przeżyć więcej niż mieć więcej.

 

4.       Unikaj wampirów.

Wokół nas są ludzie, którzy wysysają energię, pomysły, rozwiązania. Biorą i nic w zamian nie dają. Im więcej dajemy, tym bardziej staje się to dla nich oczywiste i nie warte nawet ‘dziękuję’. Uważajmy, aby nie szastać swoją wiedzą, czasem i zaangażowaniem. W tym roku będę mieć oczy szeroko otwarte.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla justynaniebieszczanska.com © 2017 - 2024