Komunikacja z ołówkiem w ręku najefektywniejsza

Masz ołówek? Jeżeli tak, to wykorzystaj go w komunikacji i bądź zrozumiany.

Bardzo często przekazując informacje, swoją wizję, rozwiązanie problemu – rysuję. Nie dlatego, że świetnie rysuję. Tak każdy potrafi. Joanna z którą prowadzę warsztaty w ramach projektu Charmsy Biznesu mówi, że potrafię rysować i to “sugestywnie, a komunikat zawsze zostaje odebrany “prawidłowo”. Właśnie! O TO chodzi , czyli o komunikację!

Przygotowując sie do spotkania, do warsztatów, do wystąpienia rysuję. Narysowanie swoich myśli to dla mnie sprawdzian – jeżeli to potrafię, to mam większe szanse, że zarażę swoim pomysłem, że mój punkt widzenia zostanie ‘kupiony’. Jeżeli nie potrafię czegoś narysować, to wiem, że warto popracować nad przekazem.

Prezentacja z flipchartem i rysunkami jest atrakcyjna!   Rysując się wyróżniasz. Jeżeli tylko jest to możliwe rysuj, bo rysunki nie tylko pomagają lepiej zrozumieć informacje, dodatkowo wspaniale skupiają uwagę. To, że tworzysz je tu i teraz sprawia, że są niepowtarzalne, a odbiorcy to doceniają. Dodatkowa wartość: pozytywnie wpływają na ludzi, pokazują dystans do siebie samego, angażują odbiorcę, a nawet wywołują uśmiech. Są elementem tworzącym pozytywną atmosferę.

Jednak przede wszystkim wiem, że ok. 60% ludzi przypisuje słowom obrazy, a po drugie uwielbiam książki Dana Roama. To, że możemy zobaczyć, wiele zmienia na lepsze i poprawia komunikację. Rysowanie ‘wymusza’ jak najprostsze  przekazanie informacji, a to jest bardzo cenne dla odbiorcy. Z własnego doświadczenia wiem, że kiedy rysuję lepiej jestem rozumienia.

Rys. Dan Roam.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla justynaniebieszczanska.com © 2017 - 2024